• Obec Želovce

Obec sa nachádza v Ipeľskej kotline tesne pri Krtíšskom potoku na národnostne zmiešanom území Južného Slovenska vo vzdialenosti 7 km od štátnej hranice v okrese Veľký Krtíš. Stred obce leží vo výške 153 m nad morom.

Obec počas histórie patrila k rôznym majetkom a zemepánom. Od Bettéra ich dedili Balassovci a spolu s necelými sto ďalšími obcami ich mali vo vlastníctve do tridsiatych rokov 16. storočia. Až po vyhnaní turkov ich v roku 1682 v cene 53 000 zlatých Florenov získal gróf Štefan Zichy od kráľa Leopolda II za zásluhy získané v protitureckých bojoch.

Viac informácii o histórii obce tu:

Školstvo

Významnou inštitúciou každej obce je škola, šíriaca medzi pospolitým ľudom vzdelanie a tým aj kultúru. Už z roku 1721 je doložená existencia tunajšej školy. Miestna rímskokatolícka základná škola bola založená Zichyovským seniorátom na začiatku 19. storočia pri rímskokatolíckom kostole. Bola to prízemná jednotriedna budova s bytom učiteľa. Školu vydržiavala občianska obec a podporovalo ju panstvo. Vystriedalo sa v nej veľa kantorov. Pri škole bola aj štepnica. Budova bola zbúraná okolo roku 1970.

Roku 1905 gróf Vladimír Zichy dal postaviť novú budovu školy. Bola to dvojtriedna škola. V roku 1933 bola rozšírená na trojtriednu. Je to prízemná obdĺžniková budova. Vyučovalo sa maďarsky, za I. ČSR 2- 3 hodiny aj po slovensky.

Od roku 1933 bola zriadená slovenská škola, najprv v budove stolárskej dielne a od roku 1934 vo vtedajšom notariáte. Od roku 1950 sa vyučuje aj maďarsky, čo v roku 1962 zaniklo. V roku 1961 bola verejnosti odovzdaná do užívania nová moderná budova školy pre vyučovanie druhého stupňa, s telocvičnou a jedálňou.

Materská škola v obci bola zriadená roku 1949 v Márkusovom dome, v roku 1954 presťahovaná do dnešnej lekárne a roku 1963 do bývalej ZŠ. Jasle boli zriadené v roku 1953, no v roku 1993 boli zrušené.